Jak mi fotovoltaika změnila život

Má mnohaletá cesta světem solární energie

Můj příběh s fotovoltaikou začal v roce 2008, kdy jsem nastoupil jako obchodní zástupce do společnosti SOLLARIS s.r.o. Byla to doba nadšení a velkých vizí. Technologie solárních panelů byla ještě „mladá“, ale bylo zřejmé, že má potenciál změnit energetický svět. Pro mě osobně měla dvě důležité roviny: prospěch pro životní prostředí a reálnou užitnou hodnotu pro koncového zákazníka. Vždy jsem měl ekologické smýšlení – třídění odpadu je samozřejmost. Snaha o zodpovědný přístup k životnímu prostředí stejně tak.

První zkušenosti a kvalitní technologie

Tehdy, na začátku, byla fotovoltaika nejen slibná, ale i prestižní. Společnost SOLLARIS pracovala výhradně s evropskými komponenty. Panely z Německa a Španělska, střídači ze Švýcarska a konstrukcemi z Německa – špičkové technologie, které nastavily vysoké standardy. Jenže pak přišel zlom. V přímém přenosu jsem sledoval, jak evropští dodavatelé zaspali a jejich podíl přebírala silná asijská konkurence, která šla cestou masivních investic do výzkumu a vývoje těchto komponentů za nižší náklady.

Stop stav v roce 2011 – první varování

A pak přišel zásah shora! 1. března 2011 byl vyhlášen STOP STAV pro připojení nových fotovoltaických elektráren. Distribuční společnosti pozastavily připojování nových FVE z důvodu poddimenzované přenosové soustavy, která nebyla schopna absorbovat nárůst výkonu z jiných zdrojů. Ať chci nebo nechci, určitou paralelu k dnešní době zde prostě vidím.

Stejně rychle, jako vláda zavedla „zelené bonusy“, je ukončila. Z odvětví, které mělo obrovský potenciál, se stal pro mnohé zavřený trh. Byl jsem svědkem vzestupu i pádu prvního fotovoltaického boomu. A na jeho konci jsem si slíbil, že až se znovu otevře cesta ekologii, budu tu, jen bohatší o zkušenosti, které z historie mám.

Návrat k fotovoltaice – proč má smysl dnes

V mezidobí mezi prvním a druhým fotovoltaických boomem jsem působil v nadnárodních společnostech, kde jsem sbíral obchodní zkušenosti. V roce 2021 jsem se však k fotovoltaice vrátil – tentokrát jako obchodní ředitel společnosti, jejíž znovuotevření si žádali naši původní zákazníci. Rok 2022 pak přinesl nový začátek: vznikla SOLLARIS fotovoltaika, jejímž jednatelem jsem do roku 2023.

Dnes je naším cílem jednoduchý slib: nabídnout perfektně dimenzované systémy s nejlepším poměrem cena/výkon.

Klientům nic neskrýváme – vysvětlíme jim každý detail, ať už pozitivní či negativní dopad instalace. Tam, kde to nedává smysl, systém jednoduše neinstalujeme. Naše práce je osobní, žádné automaty, žádná „rychlovka“. Baví mě, když si po půl roce zavolám se zákazníkem a on mi nadšeně řekne, jak úžasně mu systém změnil život.

Ekologie a smysl pro budoucnost

Jako člověk pocházející ze severozápadních Čech si dobře pamatuji inverze a kouřové závoje nad krajinou. Mám radost, že dnes můžu alespoň částečně odebírat uhlobaronům jejich koncové zákazníky. Fotovoltaika není jen o úspoře – je to pomoc s transformací energetiky. I částečná soběstačnost nebo podpora elektromobility jsou kroky správným směrem.

Budoucnost a klimatické cíle

Přestože se Česká republika zavázala splnit klimatické cíle a podíl obnovitelných zdrojů by měl být do roku 2030 22 %, znovu narážíme na limity distribučních sítí a jejich přetížení. A co se stane, pokud závazek nesplníme?

  • Přísnější pravidla pro financování z fondů EU
  • Finanční sankce
  • Požadavek nákupu chybějícího podílu obnovitelných zdrojů z jiných (připravenějších) států

Na zamyšlení pak pouze zůstává, proč se Česká republika uchýlila k závazku, na který neměla dostatečnou kapacitu distribuční sítě a proč si nevzala ponaučení z minulosti.

Závěrečné slovo

Přes všechny překážky a malá i větší zakopnutí je fotovoltaika stále něco, co v mých očích dává smysl a za co stojí bojovat. Je to cesta k ekologii využívající moderní technologie a já mám radost, že umí měnit svět k lepšímu. Pokud mohu pomoci zákazníkům společnosti SOLLARIS fotovoltaika najít energetickou nezávislost, vím, že moje práce má hodnotu.