Solární panely podléhají degradaci výkonu. Je potěšující, že na základě studií menší, než sami výrobci garantují.

FOTOVOLTAICKÁ ELEKTRÁRNA A SOLÁRNÍ PANELY

Fotovoltaická elektrárna od SOLLARIS fotovoltaika využívá monokrystalické solární panely (stejně tak jako naprostá většina ostatních firem). Je to proto, že jejich účinnost převyšuje ostatní varianty a cena je pro koncového zákazníka nejvýhodnější. V historii měly větší zastoupení polykrystalické solární panely (a naši zaměstnanci si tuto éru ještě pamatují). Budoucnost bude patřit tenkovrstvým solárním panelům nebo panelům integrovaným do střešní krytiny. 

Solární panely obsahují fotovoltaické články, jejichž základním stavebním kamenem je křemík. Fotovoltaické články jsou polovodičové součástky, které přeměňují sluneční svit na elektrickou energii. Výsledkem fotovoltaického jevu je zisk stejnosměrného proudu, který fotovoltaika přeměňuje díky měniči na střídavý.

Výrobci solární panely hermeticky uzavírají. To eliminuje vlivy okolí, zachovává funkčnost a prodlužuje životnost. Svrchní stranu zakrývají skleněnou vrstvou, na spodní stranu využívají zpravidla  umělohmotnou folii s hliníkovou vrstvou. Výjimkou mezi solárními panely jsou například Canadian Solar, které mají tvrzené sklo i ze spodní strany.

Solární panely můžeme rozdělit na monokrystalické, polykrystalické a tenkovrstvé.

Solární panely v nabídce SOLLARIS fotovoltaika

Ve společnosti SOLLARIS fotovoltaika klademe na první místo přání zákazníka. Pokud máte jasnou představu o tom, jaké solární panely na střeše rodinného domu nebo přístavku chce, rádi vašemu požadavku vyhovíme. V případě, že požádáte o názor naše obchodní zástupce, doporučuje nejčastěji panely Canadian Solar, Suntech, Nord nebo Aiko, protože s nimi máme nejlepší zkušenosti. Jmenovitý výkon se nejčastěji pohybuje mezi 460 – 650 Wp. Nejobvyklejší rozměry jsou 172×114 cm nebo 232×114 cm. Pokud se chcete dozvědět více, rádi nabízíme odkaz k jednomu z našich dodavatelů.

Studie Výzkumného ústavu hospodářských nerostů a energie Polské akademie v Krakově

Piotr Olczak ve své studii sleduje dvě fotovoltaické elektrárny se solárními panely Suntech (novější variantu těchto panelů rádi nabídneme i vám) na jihozápadě Německa. První instalace proběhla v roce 2004 a druhá v roce 2005. Sledování reálného poklesu výkonnosti a porovnání s deklarovanými hodnotami ukončuje v roce 2021 s překvapivým výsledkem. Pokles energetické produktivity (míra degradace výkonu) u analyzovaných elektráren je 1,9 % u první a 2,9 % u druhé. To znamená, že účinnost systému je 98,1 % u první fotovoltaické elektrárny, resp. 97,1 % u druhé FVE. Získaná data jsou velmi cenná hlavně proto, že byla fotovoltaika podrobena detailnímu monitoringu poměrně dlouhou dobu. A jaký je hlavní závěr studie? Výkonnost solárních panelů překonává minimální hodnoty stanovené výrobcem.

Podrobněji si můžete studii prostudovat na stránkách ScienceDirect.

Nejlépe orientovaná fotovoltaika na klíč a její umístění

V největší míře umisťujeme solární panely na střechu rodinného domu nebo přístavek (garáž, pergola, hospodářské stavení). Máme zkušenosti i s umístěním panelů na pozemek rodinného domu (Pokud nad touto variantou uvažujete, musíte si zapamatovat pravdilo možnosti úpravy zeleně pod nimi). Nejvyšší užitek přinášejí solární panely umístěné na JIH v ÚHLU 35 °. Jakákoliv odchylka od ideálních podmínek znamená snížení účinnosti. Jednoduchá a srozumitelná tabulka představuje, jaké ztráty bude mít vaše fotovoltaika na klíč, pokud se od ideálních podmínek odchýlí.

Nejlepší umístění solárních panelů a ztráta výkonu při umístění jiném.

Stínění? Strašák, s kterým si SOLLARIS fotovoltaika poradí ZDARMA

Přestavte si, že je vaše fotovoltaika složena z 18 kusů solárních panelů. Ty jsou rozděleny do dvou stringů (větví) po 9 panelech. Pokud je jeden solární panel jedné větve zastíněn, může celá větev vyrobit pouze 1/4 elektrické energie, protože jeden zastíněný panel snižuje výkon všech ostatních. Společnost SOLLARIS fotovoltaika poskytuje domácnostem chytré řešení, které zajistí maximální výtěžnost celého systému i při zastínění některých solárních panelů. Jmenuje se optimizér. K rizikovým solárním panelům ho u vybraných FVE (5-10 kWp) pro domácnosti přidáváme ZDARMA a více se o něm dočtete zde.