FOTOVOLTAIKA A ČASTO KLADENÉ DOTAZY
Pohledem odborníka: fotovoltaika a často kladené dotazy, na které odpovídá
Před pořízením fotovoltaické elektrárny (FVE) mají zákazníci velké množství otázek, na které jim rádi odpovídáme. Je pochopitelné, že před investicí do tohoto ekologického zdroje elektrické energie potřebují znát veškeré informace. Proto vznikla naše rubrika fotovoltaika a často kladené dotazy, aby je všechny zodpověděla.
Je fotovoltaika skutečně přínosná?
Ano, fotovoltaika je investice s rychlou návratností, která dlouhodobě výrazně snižuje ceny elektrické energie. Naše poznámka: vždy je důležité, aby instalovaný systém odpovídal přesným potřebám a zvykům domácnosti. Jen přesně nakonfigurovaná fotovoltaika je skutečný přínos.
Je instalace FVE rychlá? Budou při ní stavební zásahy do nemovitosti?
V případě středně velké FVE (10 kWp) trvá instalace dva dny. První den připravujeme vše potřebné a začínáme s montáží. Druhý den dokončujeme montáž a připojujeme fotovoltaickou elektrárnu. Stavební zásahy omezujeme na minimum. Nejčastější zásah je otvor ve zdi, kterým vedeme kabely a kabelové trasy. Více o realizaci celéh oprojektu v sekci „časová náročnost realizace FVE na klíč„.
Je fotovoltaika efektivní systém, když slunce svítí přes den a já chci elektřinu večer?
Fotovoltaika je pokročilá technologie, která prošla a neustále prochází výzkumem. Fotovoltaická elektrárna (FVE) s bateriovým úložištěm poskytuje domácnosti elektrickou energii ve chvíli, kdy ji její členové potřebují.
Přinese mi fotovoltaika dostatek energie i v zimě?
Pokud není dlouhé období inverzí nebo hustého sněžení, je fotovoltaika v zimě efektivní. Po dlouhodobém sledování systémů našich zákazníků můžeme konstatovat, že velkou část spotřeby přesně nakonfigurovaná fotovoltaika na klíč v zimě pokrývá.
Je cena za vybudování fotovoltaické elektrárny (FVE) konečná?
Ano, před každou realizací fotovoltaické elektrárny (FVE) na klíč provedeme zaměření na místě stavby a následně sdělíme konečnou cenu! Pořizovací cena FVE je vždycky ponížena o dotace z programu NZÚ.
Je provozování FVE podnikání?
Není, fotovoltaická elektrárna do 50 kWp slouží především k úspoře energie, nikoli výdělku. Pro její pořízení tedy nepotřebujete licenci ERU. Příjemným bonusem zůstává, že nepotřebujete ani stavební povolení.
Dá se fotovoltaika pojistit?
Ano, fotovoltaika se dá pojistit proti vandalismu, přírodním živlům, krádeži. Systém je vhodné připojistit k nemovitosti, cenu pojistného určuje vámi vybraná pojišťovna.
Musí mít firma při instalaci fotovoltaické elektrárny oprávnění?
Ano, vlastníme odbornou kvalifikaci ELEKTROMONTÉR FOTOVOLTAICKÝCH SYSTÉMŮ podle § 10d zákona č.406/2000 Sb., o hospodaření s energií. Fotovoltaické elektrárny instalujeme již 15 let.
Jaká je životnost baterie, když uvažuji o pořízení hybridní fotovoltaické elektrárny
POZOR a znovu POZOR! Hybridní fotovoltaika na klíč má nejkratší návratnost investice pouze s kvalitními bateriemi. Na trhu jsou i baterie méně kvalitní, které lákají na cenu pořízení. Pro koncového zákazníka ale znamenají možnost, že jejich životnost bude kratší než návratnost investice. Kromě garantované životnosti věnujte zvýšenou pozornost i nabíjecím cyklům a garantované hloubce vybití. Vyžádejte si technické listy k výrobku, kde tyto údaje naleznete.
Chci, aby měla fotovoltaika baterie. Je jejich složení bezpečné?
Všechny baterie, které naše fotovoltaika nabízí, jsou zdravotně nezávadné, nepotřebují zvláštní odvětrávání ani speciální místnost.
Jaký je nejvhodnější sklon a orientace pro fotovoltaické panely?
Abychom pokryli co možná největší spektrum možností, představili vám, co pro výkon vaší fotovoltaické elektrárny (FVE) umístění a orientace fotovoltaických panelů znamená, připravili jsem tabulkuv jednom z našich užitečných článků. Kromě toho, že se dozvíte, že nejlepší orientace pro umístění solárních panelů je střecha v úhlu 35 ° nasměrovaná na jih, můžete sledovat, jakou ztrátu bude mít výkon solárních panelů, pokud se budou od dokonalého umístění a orientace odchylovat.
Naruší mi fotovoltaika statiku střechy?
Na 1 m² připadá 15-20 kg (dle velikosti panelů). Pokud si nejste stavem střechy jisti, doporučujeme návštěvu odborníka před instalací FVE. Min. doporučená velikost trámů nebo vazníků je 5×8 cm a doporučené rozměry latí i kontralatí jsou 3×5 cm. Fotovoltaika bude na vaší střeše desítky let, nepodceňujte tedy její současný stav.
Solární panely leží přímo na krytině nebo je mezi krytinou a panelem mezera?
Mezera mezi solárními panely a střechou je 5-10 cm. Záleží na druhu střešní krytiny.
Dají se fotovoltaické panely integrovat místo krytiny například u novostavby?
Ano. Renomovaní výrobci střešních tašek již nabízejí solární moduly nahrazující samotné tašky.
Je fotovoltaická elektrárna zapojena jednofázové nebo třífázové?
Fotovoltaická elektrárna může být jednofázová i třífázová, vždy doporučíme typ zapojení dle požadavku a potřeb zákazníka a metodiky programu Nová zelená úsporám. Aby byla fotovoltaická elektrárna (FVE) co nejefektivnější, detailně zjišťujeme energetické nároky našich klientů.